Twój gabinet stomatologiczny w centrum Łodzi

Profilaktyka – niedoceniane zabiegi, gwarantujące utrzymanie długotrwałego efektu zdrowych zębów i dziąseł dotyczą:

 • skalingu ręcznego - poprzedzającego lub uzupełniającego skaling ultradźwiekami.
 • skalingu ultradźwiękami - polegającego na usuwaniu mechanicznym kamienia nad i poddziąsłowego gdzie w trakcie wibracji (kawitacja) tworzące się mikroskopijne bąbelki tlenu niszczą obecną pod dziąsłem zjadliwą florę bakteryjną. Zabieg w zależności od potrzeb można stosować z zamiennym użyciem dwóch rodzajów płynów chłodzących, zarówno o właściwościach antybakteryjnych jak i zwykłej wody destylowanej. Urządzenie generujące idealnie liniową pracę końcówek roboczych (usuwających kamień) zapewnia skuteczność zabiegu nie uszkadzając zarazem powierzchni zęba, która pozostaje teraz gładka, wolna od kamienia, a to w szczególności utrudnia powtórne jego odkładanie się poniżej brzegu dziąsłowego. Zabieg skalingu umożliwia początek procesu gojenia się podrażnionego kamieniem dziąsła i sprzyja ponownemu ścisłemu przylgnięciu dziąsła do zęba.

Okresowe użycie piaskarki profilaktycznej umożliwia długotrwałe utrzymanie zdrowego przyzębia dzięki zabiegom takim jak:

 • standardowe piaskowanie profilaktyczne naddziąsłowe - usuwanie miękkich złogów i ciemnych nalotów nazębnych (np.kawa, herbata) czyli bezdotykowe oczyszczanie powierzchni zębów także z trudno dostępnych miejsc i zagłębień, mieszaniną spray’u wodno-powietrznego i miękkiego piasku w postaci węglanu sodu (różne smaki). Często niezbędna czynność przed ostatecznym wypełnieniem zęba,
 • polerowanie bezdotykowe - wykonywane jest wysoce delikatnym węglanem sodu i ma na celu podtrzymanie prawidłowego stanu higieny jamy ustnej. Ponadto jest pomocne do eliminacji niedokładności higienizacyjnych wykonywanych przez pacjenta w domu,
 • niestandardowe piaskowanie nad i poddziąsłowe - wysoce delikatnym, bo wyjątkowo drobnoziarnistym 14 mikronowym piaskiem pokrytym środkiem bakteriobójczym.
  Dzięki temu nie dochodzi do nieprzyjemnego podrażnienia dziąseł podczas zabiegu i gojenie trwa krócej. Zalecana metoda profilaktyczna u pacjentów z zapaleniem dziąseł lub przy obecności kieszeni dziąsłowych. W przypadku głębszych kieszeni używa się specjalistycznej dyszy do piaskowania poddziąsłowego. Wymieniony zabieg dotyczyć może korzenia zęba, implantu, a także pomaga złuszczyć martwy nabłonek wyścielający wewnętrzną powierzchnię kieszeni dziąsłowej.
 • polerowanie zębów wysoce delikatnymi pastami polerskimi bezpośrednio po zabiegu piaskowania naddziąsłowego.
  Profilaktyka poddziąsłowa często wymaga użycia lasera w opcji periodontologicznej, jako doskonałego wspomożenia leczenia antybakteryjnego i wzmagającego procesy gojenia. Doskonałe uzupełnienie ultradźwiękowego skalingu poddziąsłowego i piaskowania profilaktycznego. Może stanowić także w niektórych przypadkach zupełnie oddzielną procedurę higienizacyjno-leczniczą. Kliknij i przeczytaj więcej o laserze.

Do profilaktyki próchnicy należą także:

 • zabezpieczenie, w szczególności u dzieci, bruzd lakiem - po uprzednim przygotowaniu ich metodą bezwiertłową. kliknij i przeczytaj więcej o abrazji powietrznej.
 • płukanki antybakteryjne i regeneracyjne dziąseł do stosowania w gabinecie lub w domu,
 • fluoryzacja kontaktowa jako obowiązkowy zabieg po profesjonalnej higienizacji w gabinecie,
 • instruktaż pacjenta na temat higieny jamy ustnej i zębów.